W Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera co roku studia rozpoczyna około 350 studentek i studentów nie tylko z Polski, ale też z takich krajów, jak m.in.: Ukraina, Białoruś, Szwecja, Włochy, Egipt, Republika Konga, Indie. Odsetek cudzoziemców studiujących w WSE kształtuje się na poziomie zbliżonym do krajowego: 5,1%.
Umiędzynarodowienie uczelni to jeden z celów strategicznych Wyższej Szkoły Europejskiej im. Józefa Tischnera (WSE). Od początku swojego istnienia (od 2003 r.) uczelnia kładła szczególny nacisk na realizację działań rozwijających współpracę międzynarodową zarówno w wymiarze osobowym, jak i instytucjonalnym. Jednostką, która w dużej mierze odpowiada za proces umiędzynarodowienia jest podlegający pod Centrum Rozwoju Strategicznego- Dział Współpracy Międzynarodowej (DWM).
Wśród działań organizowanych/ koordynowanych rzez DWM należy wymienić:
- wyjazdy zagranicznych studentów, absolwentów i pracowników WSE oraz przyjazdy studentów i pracowników z instytucji partnerskich (przede wszystkim w ramach programów ERASMUS+, Funduszu Stypendialnego i Szkoleniowego),
- wymiany studentów,
- wymiany kadry i pracowników,
- wykłady, kursy i spotkania z zagranicznymi gośćmi,
- konferencje międzynarodowe,
- zagranicznych praktyki i staże zawodowe studentów i absolwentów,
- projekty realizowane we współpracy z partnerami zagranicznymi,
- szkoły letnie realizowane na potrzeby partnerów zagranicznych,
- wizyty networkingowe przedstawicieli uczelni zagranicznych,
- międzynarodowe targi edukacyjne.
Uczestnictwo w programie Erasmus+ daje studentom szansę realizacji części studiów w jednej z uczelni partnerskich Wyższej Szkoły Europejskiej. Jest to wyjątkowa możliwość poszerzenia znajomości języków obcych, poznania innych kultur, nabycia umiejętności swobodnej komunikacji w wielokulturowym środowisku oraz zyskania nowych znajomości i przyjaźni z wieloma studentami z całego świata.
W ramach programu Erasmus+ oferowane są wyjazdy na studia zagraniczne obejmujące okres do 12 miesięcy na każdym poziomie studiów (w tym studiów I i II stopnia). Wyższa Szkoła Europejska umożliwia swoim studentom wyjazdy na studia do niemalże 30 uczelni partnerskich w takich krajach jak m.in. Norwegia, Finlandia, Niemcy, Francja, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Litwa, czy Turcja. Szczegółowa lista uczelni partnerskich z podziałem na kierunki studiów oraz regulamin rekrutacji na wyjazdy razem z wymaganymi załącznikami znajdują się w zakładce “Dokumenty do pobrania”.
Każdy student wyjeżdżający w ramach programu Erasmus+ otrzymuje dofinansowanie na pokrycie kosztów związanych z pobytem za granicą. Dodatkowo, studenci niepełnosprawni oraz znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej (pobierający stypendium socjalne) mogą skorzystać ze specjalnego dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Więcej informacji o projekcie „Zagraniczna mobilność studentów niepełnosprawnych oraz znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej” znajduje się na stronie internetowej www.erasmusplus.org.pl/power
Wymiana międzyuczelniana: program MOST- uczelnia nie uczestniczy w programie MOST.
Program Erasmus+ umożliwia studentom realizację praktyk w wybranej przez nich instytucjach, przedsiębiorstwach, placówkach naukowo-badawczych organizacjach non-profit i innych przez okres od 2 do 12 miesięcy. Jest to wyjątkowa możliwość poszerzenia znajomości języków obcych w środowisku zawodowym, poznania innych kultur, nabycia umiejętności swobodnej komunikacji oraz zyskania nowych kontaktów w organizacjach europejskich.
Kto może wyjechać?
Każdy student/ka studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, w cyklu licencjackim i magisterskim oraz absolwenci.
Przed wyjazdem na praktyki ustalane jest porozumienie o programie praktyki, określające program i przebieg praktyki. Praktyki absolwenckie, na które należy zrekrutować się w trakcie trwania studiów, można odbyć do roku od dnia obrony.
Praktyka powinna być związana z dziedziną, jaką się studiuje. W pewnych przypadkach będzie ona stanowiła integralną część programu studiów (praktyka obowiązkowa), w innych – umożliwi zdobycie dodatkowych kompetencji i umiejętności (praktyka nieobowiązkowa).
Regulamin rekrutacji na wyjazdy razem z wymaganymi załącznikami znajdują się w zakładce “Dokumenty do pobrania”.
Gdzie można wyjechać
Student/ka samodzielnie szuka instytucji, w której chciał/aby odbyć praktyki zagraniczne. Lista potencjalnych miejsc:
- EURAMUS - Darmowa platforma internetowa zawierająca oferty praktyk w całej Europie, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa i jakości (https://europe-internship.com/)
- ERASMUS INTERN - Strona internetowa, która po założeniu bezpłatnego konta pozwala na przeglądanie ofert praktyk, założenie swojego profilu, dzięki któremu to pracodawca może zaoferować praktykę. (https://erasmusintern.org/)
- http://www.european-funding-guide.eu/internship
- https://www.trainingexperience.org/
Każdy student wyjeżdżający w ramach programu Erasmus+ otrzymuje dofinansowanie na pokrycie kosztów związanych z pobytem za granicą. Dodatkowo, studenci niepełnosprawni oraz znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej (pobierający stypendium socjalne) mogą skorzystać ze specjalnego dofinansowania ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Więcej informacji o projekcie „Zagraniczna mobilność studentów niepełnosprawnych oraz znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej” znajduje się na stronie internetowej www.erasmusplus.org.pl/power
Kadra dydaktyczna – mobilność w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych
Do uczestnictwa w programie uprawnione są wszystkie osoby, które w roku wyjazdu prowadzą zajęcia w Wyższej Szkole Europejskiej, zarówno zatrudnione na umowę o pracę, jak i na umowę cywilno-prawną. Ponadto, niezbędna jest znajomość języka obcego, w którym planowane są zajęcia na uczelni przyjmującej. Nauczyciel akademicki musiprzeprowadzić co najmniej 8 godzin zajęć. Aktualne warunki dofinansowania znajdują się na stronie internetowej https://erasmusplus.org.pl/dokumenty/dokumenty-programu-erasmus/ w punkcie “Stawkiw programie Ersamus+”
Regulamin rekrutacji, niezbędne dokumenty oraz wykaz uczelni partnerskich znajdują się w zakładce “Dokumenty do pobrania”.
Kadra administracyjna – mobilność w celach szkoleniowych
Do uczestnictwa w programie uprawnione są wszystkie osoby zajmujące się pełnieniem zadań administracyjnychw Wyższej Szkole Europejskiej, zarówno zatrudnione na umowę o pracę, jak i na umowę o dzieło lub umowę zlecenie. Ponadto, niezbędna jest znajomość języka obcego, w którym odbędą się szkolenia w instytucji przyjmującej. Może nią być uczelnia wyższa posiadająca Kartę Uczelni Erasmusa+ lub inne instytucje zagraniczne, np. przedsiębiorstwa, organizacje, instytucje edukacyjne. Wyjazd odbywa się w celu doskonalenia umiejętności i kwalifikacji potrzebnych w pracy i wymiany doświadczeń (udział w szkoleniu, seminarium, warsztatach z elementami szkolenia, wizyta typu workshadowing itp.). Wyjazdy nie mogą być realizowane do instytucji Unii Europejskiej oraz organizacji zarządzających programami Unii Europejskiej. Aktualne warunki dofinansowania znajdują się na stronie internetowej https://erasmusplus.org.pl/dokumenty/dokumenty-programu-erasmus/ w punkcie “Stawki w programie Ersamus+”.
Regulamin rekrutacji oraz niezbędne dokumenty znajdują się w zakładce “Dokumenty do pobrania”.
Kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej:
Dominika Zębala
e-mail: dzebala@wse.krakow.pl
tel. +48 609 605 417
DWM zaprasza na spotkania w sprawie wyjazdów międzynarodowych na studia i praktyki w ramach programu Erasmus+ do pokoju 106, od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 16:00, po uprzednim umówieniu się drogą mailową na adres international@wse.krakow.pl lub dzebala@wse.krakow.pl.
MIĘDZYNARODOWEJ
tel: 12 683 24 83
e-mail: international@wse.krakow.pl pokój 218
adres:
Al. Jana Pawła II 39a
31-864 Kraków
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Zakres ich użycia możesz zmienić w ustawieniach.
UstawieniaAKCEPTUJĘ
Ustawienia prywatności
Zapisz się do naszegonewslettera!
Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami na naszej uczelni.