PUAP 50+
Projekt miał na celu wsparcie właścicieli, zarządów i pracowników działów HR sektora MŚP w zakresie wzmacniania aktywności zawodowej pracowników w grupie 50+ poprzez wypracowanie i pilotażowe wdrożenie w organizacjach objętych projektem (10 osób) opracowanego kompleksowego programu PUAP 50+.
Link do strony projektu: https://pokoleniawpracy.pl
Firmy sektora MŚP nie są gotowe na nadchodzące zmiany na rynku pracy wynikające z demografii i zmiany pokoleniowej. Międzypokoleniowe zespoły wymagają zmian w podejściu do pracowników na różnym etapie zawodowym, mogą też generować sytuacje problemowe.
W związku z tymi wyzwaniami Wyższa Szkoła Europejska wraz z parterami realizowała projekt, którego celem było przygotowanie firm do nadchodzących zmian. Program to wspólne przedsięwzięcie kilku organizacji – liderów w branży edukacji, szkoleń, studiów podyplomowych dla biznesu, konsultingu w obszarze rozwoju i zarządzania. Program był realizowany w ramach międzynarodowego projektu innowacyjnego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej.
Program PUAP 50+ dotyka wyzwań międzypokoleniowych zespołów, transferu wiedzy, aktywności pracowników 50+ i wspierania i rozwoju pracowników wchodzących na rynek pracy. Dzięki Programowi, rozwiązania dostępne i wykorzystywane przez duże międzynarodowe korporacje stały się dostępne dla firm z sektora MŚP.
Dzięki udziałowi w projekcie firmy zyskały:
- audyt dotyczący wieku, z którego dowiesz się, jakie problemy występują i które z nich mają największy wpływ na twoją organizację;
- konsultacje ekspertów z zakresu HR i zarządzania wiekiem, którzy pomogą ci rozwiązać najistotniejsze problemy;
- cykl darmowych szkoleń, które przygotują ciebie lub wskazaną osobę do profesjonalnego i systemowego wspierania zespołów międzypokoleniowych i osób 50 +;
- narzędzia pozwalające lepiej wykorzystać potencjał osób 50+ i zarządzać wiekiem w organizacji;
filmy edukacyjne dla wszystkich pracowników, dotyczące potencjału osób 50+; - podręcznik dla pracodawcy/firmy o tym, jak wdrażać zarządzaniem wiekiem;
- materiały informacyjne na temat profilaktyki zdrowotnej osób 50+ przydatne również dla młodszych pracowników.
Uczestnicząc w Programie firmy i organizacje miały wpływ na to, jakie narzędzia zostaną wypracowane. Całość programu oparta była na metodologii DESIGN THINKING, co oznacza, że pracując w programie dostarczaliśmy sporą dawkę dobrej zabawy i nauki przez doświadczenie i eksperymenty.
W programie udział wzięli:
- firmy z sektora MŚP;
- organizacje zatrudniające zespoły międzypokoleniowe, w tym osoby po 50 roku życia;
- pracowników zajmujących się rozwojem innych, zainteresowanych własnym rozwojem i podnoszeniem kwalifikacji i kompetencji;
- organizacje zainteresowane nowymi wyzwaniami i innowacjami w HR.
W efekcie realizacji projektu powstały materiały wspierające pracę firm: tzw. Narzędziownik (wzory dokumentów, pism, procedur, prezentacji, materiały rozwojowe, gotowe rozwiązania itp. w formie e-booka), dostęp do 16 krótkich filmów microlearningowych oraz Przewodnik rozwojowy dla pracowników 50+ (pliki są dostępne do pobrania poniżej).
Link do strony projektu: https://pokoleniawpracy.pl
Projekt był skierowany do firmy z sektora MŚP, organizacji zatrudniających zespoły międzypokoleniowe, w tym osoby po 50 roku życia, do pracowników zajmujących się rozwojem innych, zainteresowanych własnym rozwojem i podnoszeniem kwalifikacji i kompetencji oraz do organizacji zainteresowanych nowymi wyzwaniami i innowacjami w HR.
Projekt składał się z 4 etapów:
1. Eksperckie konsultacje rozwiązań dostosowanych do uczestnika dotyczące: narzędzia online do audytu obszaru zarządzania wiekiem, zestawu wzorów pism, gotowych rozwiązań (narzędziownik), programu szkoleń i związaną z nim analizą potrzeb szkoleniowych, podręcznika rozwojowego dla pracowników 50+ wspierającego ich dalszy rozwój zawodowy.
2. Zrealizowano pakiet materiałów filmowych: 16 videotutoriali odpowiadających 8 obszarom tematycznym dotyczących zarządzania wiekiem w firmie.
3. Cykl szkoleń: uczestnicy Programu podnieśli swoje kompetencje i wiedzę o tym jak pracować z międzypokoleniowym zespołami, w tym z pracownikami 50+. Poruszane tematy to m.in. problematyka zdrowia, ergonomia pracy, bariery utrudniające utrzymanie aktywności zawodowej po 50 roku życia, zarządzanie wiekiem.
4. Uczestnicy Programu przeprowadzili w swoich organizacjach diagnozę w obszarze zarządzania zespołami międzypokoleniowymi. Każda firma otrzymała wsparcie eksperta w postaci doradztwa. W drugim półroczu 2018 r. organizacje realizowały indywidualne projekty wdrożeniowe wynikające z wcześniejszej diagnozy przy wsparciu eksperta.
Okres realizacji projektu: 01.05.2017 – 31.10.2019
Wartość projektu: 194 279,93 zł
Oś priorytetowa: IV. Innowacje społeczne i współpraca ponadnarodowa
Działanie 4.3 Współpraca ponadnarodowa
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Eksperci merytoryczni:
dr Roksana Ulatowska
Joanna Pająk
Koordynator instytucjonalny (WSE pełniła w projekcie rolę partnera):
Marta Siuta – Darocha
tel: 12 683 2474
e-mail: msiuta@wse.krakow.pl
Link do strony projektu: https://pokoleniawpracy.pl
CENTRUM ROZWOJU STRATEGICZNEGO
e-mail: crs@wse.krakow.pl
Adres:
Al. Jana Pawła II 39a
31-864 Kraków
tel.: 12 683 24 63 (74)