Seminarium Śląskie nową siedzibą krakowskiej filii Uniwersytetu SWPS - WYŻSZA SZKOŁA EUROPEJSKA W KRAKOWIE
Seminarium Śląskie nową siedzibą krakowskiej filii Uniwersytetu SWPS

Seminarium Śląskie nową siedzibą krakowskiej filii Uniwersytetu SWPS

W ubiegłym roku Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera rozpoczęła współpracę z Uniwersytetem SWPS, stając się jego integralną częścią. Proces integracji WSE z filią Uniwersytetu SWPS w Krakowie dynamicznie się rozwijał i otworzył nowy rozdział dla obu uczelni. Mamy przyjemność poinformować, że krakowska filia im. ks. Józefa Tischnera będzie miała nową siedzibę – Uniwersytet SWPS nabył zabytkowy gmach tzw. Seminarium Śląskiego przy al. Mickiewicza 3 w Krakowie. Pierwsze zajęcia odbędą się w październiku 2025 r.

 

Modernistyczny gmach w centrum miasta 

Budowla została zaprojektowana w latach 1926-1928 przez Zygmunta Gawlika i Franciszka Mączyńskiego dla Śląskiego Seminarium Duchownego. Jest to monumentalna, trójskrzydłowa konstrukcja, będąca kontynuacją wcześniejszej współpracy architektów przy katedrze i kurii w Katowicach. Prosta bryła, symetryczne formy oraz wysokie okna nadają budynkowi niepowtarzalny charakter. Wyróżniają go liczne detale i zdobienia, takie jak cztery płaskorzeźby ewangelistów autorstwa Xawerego Dunikowskiego, wybitnego rzeźbiarza okresu międzywojennego, czy kuta krata z motywem smoczych głów w drzwiach wejściowych oraz bramie ogrodzenia. Dominującym stylem jest modernizm, jednak z subtelnymi elementami klasycystycznymi.

Obecnie śląscy klerycy kształcą się w Katowicach, a budynek przez niemal 40 lat zajmował Uniwersytet Jagielloński.

Cieszę się, że Filia w Krakowie im. ks. Józefa Tischnera będzie umiejscowiona w tak niezwykłej lokalizacji i w gmachu o niezaprzeczalnej wartości historycznej. Jestem przekonany, że osoby tutaj studiujące i pracujące docenią walory tego budynku. Bliskość innych uczelni i instytucji kultury będzie ułatwiała współpracę z naszymi partnerami. Odnowiony i zaadaptowany na potrzeby nowoczesnej edukacji budynek będzie pełnił swoje pierwotne funkcje edukacyjne, a dzięki nim będzie mógł służyć mieszkańcom Krakowa i Małopolski. Gmach Kolegium Śląskiego znowu będzie oddychał akademicką atmosferą Krakowa.

– mówi prof. Roman Cieślak, rektor Uniwersytetu SWPS.

 

 

Gmach Seminarium Śląskiego znajduje się w wyjątkowej lokalizacji, tuż obok Starego Miasta oraz Muzeum Narodowego w Krakowie. W planach jest remont budynku, aby dostosować pomieszczenia do potrzeb edukacyjnych.

Wszelkie działania remontowe będziemy podejmować z poszanowaniem zaleceń konserwatora zabytków. Wiemy, że trwają zaawansowane prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Analizujemy możliwości rozbudowy krakowskiej Filii Uniwersytetu SWPS w przyszłości, aby jak najlepiej służyła ona społeczności akademickiej i naszemu otoczeniu.

– mówi dr Ewa Ger, dyrektor generalna Uniwersytetu SWPS. 

Szósty kampus Uniwersytetu SWPS

Kampusy Uniwersytetu SWPS znajdują się w sześciu miastach: Warszawie (siedziba), Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu, Katowicach i w Krakowie. Każdy z naszych kampusów jest rozległy, nowoczesny, doskonale wyposażony, a przy tym wkomponowany w miejską tkankę. Oddaje niepowtarzalny charakter danego miasta, zapewniając jednocześnie najwyższy komfort studiowania.

Obecnie, nasza krakowska filia mieści się przy al. Jana Pawła II 39a, w miejscu byłej siedziby Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera. W 2023 r. uczelnie połączyły siły, a WSE zaczęła przekształcać się w filię Uniwersytetu SWPS w Krakowie, tworząc z naszą uczelnią jedną społeczność akademicką. Pierwsi studenci rozpoczęli zajęcia na Wydziale Psychologii w Krakowie USWPS w październiku 2023 r. W tym samym roku utworzony został również Wydział Interdyscyplinarny w Krakowie. Filia prowadzi także studia podyplomowe.

Studiuj w Krakowie – jest z czego wybierać!

Filia Uniwersytetu SWPS w Krakowie oferuje studia w języku polskim i angielskim takie, jak psychologia, grafika, lingwistyka, game design, skandynawistyka, sztuka cyfrowa, zarządzanie strategiczne oraz psychology. Dołącz do nas!

Sprawdź ofertę w języku polskim Uniwersytetu SWPS w Krakowie

Przewiń do góry

Zapisz się do naszegonewslettera!

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami na naszej uczelni.