Spotkanie wokół książki prof. Aleksandra Halla „Anatomia Prawdy i Nowa Prawica" w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie - Relacja - WYŻSZA SZKOŁA EUROPEJSKA W KRAKOWIE
Spotkanie wokół książki prof. Aleksandra Halla „Anatomia Prawdy i Nowa Prawica” w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie – Relacja

Spotkanie wokół książki prof. Aleksandra Halla „Anatomia Prawdy i Nowa Prawica” w Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie – Relacja

SPOTKANIE WOKÓŁ KSIĄŻKI PROF. ALEKSANDRA HALLA „ANATOMIA WŁADZY I NOWA PRAWICA” W WYŻSZEJ SZKOLE EUROPEJSKIEJ W KRAKOWIE

Jak znów być jedną narodową wspólnotą?” – to pytanie stanowiło myśl przewodnią spotkania autorskiego prof. Aleksandra Halla, który rozmawiał z red. Katarzyną Wolską z okazji premiery swojej nowej książki „Anatomia władzy i nowa prawica”. Spotkanie odbyło się w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie i transmitowane było na żywo w mediach społecznościowych.

We wstępie swojej najnowszej książki prof. Aleksander Hall pisze – Jestem przekonany, że nasz kraj bardzo potrzebuje politycznej konsolidacji środowisk politycznych i intelektualnych, które podjęłyby próbę odbudowania propaństwowej prawicy. Prawicy wiernej fundamentalnym wartościom zachodniej cywilizacji, szanującej nasze narodowe dziedzictwo. Przedstawia on swoje poglądy, jak jego zdaniem powinna wyglądać prawica i jak należałoby ją zbudować. W rozmowie z Katarzyną Wolską przyznał, że nadzieje upatruje w Koalicji Polskiej. 

Uczestnicy spotkania zastanawiali się między innymi jak sprawić by młodzi ludzie chcieli o polityce rozmawiać, w czasach gdy system edukacyjny oducza ich dyskursu. „(…) trzeba powiedzieć że jednak szkoła to przede wszystkim nauczyciele i uczniowie. Ja uważam, że mamy bardzo wielu dobrych nauczycieli i zawód nauczycieli to jest powołanie i wprowadzanie tych mechanizmów, które są biskie sercu obecnego ministra edukacji wcale nie będzie łatwe” – mówił prof. Hall. Wyraził także zaniepokojenie, że wielu młodym ludziom mogą zostać obrzydzone wartości, które są ważne i znaczące, na przykład poprzez narzucanie autorytetów lub agresywne wypowiadanie się o pewnych środowiskach politycznych. W jego opinii „część młodego pokolenia utożsamia patriotyzm z megalomanią narodową i ksenofobią”.

W rozmowie poruszono temat polaryzacji polskiego społeczeństwa. Prowadząca nawiązała do myśli ks. Józefa Tischnera –  „przeciwieństwa są możliwe tylko na fundamencie podobieństw”. Profesor wyraził opinię, że „jesteśmy bardzo różnorodnym i wielopoglądowym społeczeństwem, że jest potrzeba samodzielnego myślenia, by nie dać się „sterroryzować intelektualnie”. Niepokojące zdaniem profesora jest również to, że w sporach politycznych pojawiła się nienawiść. „Jednym z elementów zmiany musi być odrzucenie nienawiści, obniżenie poziomu agresji, deeskalacji napięcia, które jest w społeczeństwie” – podkreślił profesor Hall.

Katarzyna Wolska zapytała prof. Halla także o rolę samorządów terytorialnych w dzisiejszej Polsce. Profesor stoi na stanowisku, że „(…) to jest środowisko niezwykle wartościowe,(…)  mocno stoi na ziemi, ma do czynienia ze społecznościami lokalnymi, które obdarzają je zaufaniem. Po drugie, to środowisko pragmatyczne, Po trzecie, to środowisko, które wie jaką wartością jest samorządność. To jest jeden z największych sukcesów III Rzeczypospolitej”.

Podczas spotkania prof. Hall odpowiadał także na pytania zadawane przez słuchaczy na czacie, w tym między innymi czy Konfederacja może być znaczącym graczem na polskiej scenie politycznej oraz możliwości Polexitu.

Książka pt. „Anatomia władzy i nowa prawica” to obywatelski przewodnik dla tych, którzy szukają skutecznych metod dokonania zmiany politycznej. Publikacja ukazała się nakładem Instytutu Wydawniczego Znak i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie.
Przeczytaj fragment książki pt. „Anatomia władzy i nowa prawica”.

Przewiń do góry

Zapisz się do naszegonewslettera!

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami na naszej uczelni.