Filologia szwedzka - studia Kraków - Wyższa Szkoła Europejska
Slider

Podczas studiów na ścieżce szwedzkiej zdobędziesz rozbudowaną wiedzę na temat Szwecji i języka szwedzkiego. Rozwiniesz kompetencje językowe oraz dowiesz się wszystkiego o współczesnych problemach społecznych, gospodarczych oraz kulturowych tego kraju.

Dzięki współpracy ze Svenska Institutet (SI.) będziesz mieć szansę na inspirujące wyjazdy stypendialne. Ponadto, WSE jako jedyna instytucja w Krakowie umożliwia przystąpienie do egzaminu państwowego z j. szwedzkiego Tisus (Test i svenska för universitets – och högskolestudier), który uprawnia do podjęcia studiów wyższych w Szwecji!

Studiuj język szwedzki w Krakowie.

Bądź doskonale przygotowany do nadchodzących wyzwań zawodowych!

 

Uwaga! Uprzejmie informujemy, że trwa proces integracji naszej uczelni z Uniwersytetem SWPS. Zakończy się on w 2025 roku przekształceniem WSE w krakowską filię Uniwersytetu SWPS. Tym samym wszystkie osoby, które rozpoczną naukę w WSE w latach akademickich 2023/2024 oraz 2024/2025 ukończą studia już z dyplomem Uniwersytetu SWPS. 

  • zdobędziesz kompleksową wiedzę na temat systemów prawnych i politycznych, kultury i historii Szwecji
  • poznasz słownictwo specjalistyczne w zakresie języka biznesu oraz tłumaczeń
  • nauczysz się radzić sobie z różnicami międzykulturowymi, również w kontaktach biznesowych
  • zdobędziesz umiejętności niezbędne do zdania egzaminu państwowego z języka szwedzkiego SWEDEX

Przemiany kulturowe współczesnej Skandynawii - na tym przedmiocie zdobędziesz wiedzę o specyfice kultury regionu skandynawskiego, ze szczególnym uwzględnieniem wartości skandynawskich, poznasz Skandynawię jako wspólnotę kulturową, a jednocześnie dowiesz się o wewnętrznym zróżnicowaniu kulturowym tego regionu.

Współczesna historia krajów Skandynawskich - na tym przedmiocie poznasz historię ostatnich dwóch stuleci państw skandynawskich: od początków parlamentaryzmu, poprzez przemiany z początku XX wieku, okres drugiej wojny światowej, budowę państw dobrobytu, po najnowsze wyzwania, z jakimi Skandynawii przyszło się mierzyć w początkach XXI stulecia.

Literatura współczesnej Szwecji - Celem kursu jest zapoznanie studentów i studentek z wybranymi zagadnieniami najnowszej literatury szwedzkiej: II połowy XX i początku XXI w. Kurs skupia się na przykładach zjawisk i twórczości, które stanowią o specyfice współczesnej literatury szwedzkiej, a także obrazują kwestie aktualne w kulturze i społeczeństwie tego kraju. W trakcie kursu studenci i studentki zapoznają się z wybranymi tekstami literackimi w oryginale oraz podstawową terminologią literaturoznawczą w języku specjalności. Omawiane w trakcie trwania kursu teksty literackie mogą łączyć w sobie kilka z poniżej wymienionych tematów/motywów

  • szkoły językowe
  • biura tłumaczeniowe
  • ambasady i konsulaty
  • instytucje, organy i agencje Unii Europejskiej
  • media – portale internetowe, media społecznościowe, redakcje gazet, TV, radio – zainteresowane regionem skandynawskim
  • instytucje kulturalne współpracujące twórcami ze Skandynawii i promujące kulturę skandynawską
  • agencje turystyczne nastawione na klienta ze Skandynawii
  • firmy outsourcingowe
MASZ PYTANIA?
ZADZWOŃ LUB NAPISZ DO NAS!


tel.: 12 683 24 04 (07)

e-mail:rekrutacja@wse.krakow.pl

Adres:
Al. Jana Pawła II 39a
31-864 Kraków
pok. 211

WYPOWIEDŹ EKSPERTA

Ścieżka szwedzka stawia przede wszystkim na intensywną naukę języka szwedzkiego i angielskiego oraz bliższe poznanie Szwecji i jej realiów. Poznasz specyfikę społeczeństwa szwedzkiego, polsko-szwedzkiej współpracy gospodarczej oraz zdobędziesz wiedzę na temat literatury i filmu. Stawiamy na praktyczną naukę języka oraz nowoczesne metody nauczania. Nasi wykładowcy mają bogate doświadczenie – od lat z powodzeniem przygotowują do egzaminów oraz tłumaczą książki. Uczymy z pasją i wiemy jak to robić!

mgr Emilia Skrzypiec-Steblik

ZOBACZ FILM

Play Video

KADRA

prof. Witold Maciejewski
mgr Monika Przychodzeń
mgr Berenika Birkenmajer-Gombos
Ewa Bonior
mgr Ewa Bonior
mgr Tomasz Ulman
mgr Tomasz Ulman
mgr Karolina Przygodzka
mgr Karolina Przygodzka
dr Paweł Szkołut
dr Paweł Szkołut
prof. Arkadiusz Stempin
prof. Arkadiusz Stempin

PARTNERZY

Przewiń do góry

Zapisz się do naszegonewslettera!

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami na naszej uczelni.