Dzień Otwarty Skandynawistyki - WYŻSZA SZKOŁA EUROPEJSKA W KRAKOWIE
Dzień Otwarty Skandynawistyki

Dzień Otwarty Skandynawistyki

Dzień Otwarty Skandynawistyki

30.07.2020
16:00

Już 30 lipca weź udział w Dniu Otwartym Skandynawistyki i dowiedz się wszystkiego o kierunku, rekrutacji oraz studiach na naszej uczelni!

Przekonaj się jak wyglądają wykłady, poznaj prowadzących, porozmawiaj z Prodziekan kierunku oraz przedstawicielami Działu Rekrutacji i pomóż sobie podjąć właściwą decyzję. Odpowiemy na każde Twoje pytanie!

Link do wydarzenia (jeden dla wszystkich spotkań): https://bit.ly/dzien-otwarty-skandynawistyki-wse

W harmonogramie:

16:00 - wykład: "Świętowanie po szwedzku", prowadzi: Justyna Magiera

Jakie są ulubione święta Szwedów? Na liście na pewno znajdą się Midsommar, Dzień Świętej Łucji i Święto… Raka! Poza tym Szwedzi obchodzą oczywiście Boże Narodzenie i Wielkanoc, ale nie do końca tak jak w Polsce. Czego możemy się spodziewać w te świąteczne dni, jeśli akurat znajdziemy się wówczas w Szwecji? Jakie szwedzkie słowa na pewno wtedy usłyszymy? I co powinniśmy ze sobą mieć, żeby świętować prawdziwie po szwedzku? Weź udział w wykładzie i uzyskaj odpowiedzi!

16:50 - wykład: "Tradycje kulinarne krajów skandynawskich", prowadzi: dr Paweł Szkołut

Tradycje kulinarne krajów skandynawskich są dzisiaj dobrze znane w Europie i poza jej granicami. Przykładem tego jest powszechność tzw. Stołu szwedzkiego (smørgåsbord) czy czerpanie wielu inspiracji kulinarnych związanych ze spożywania ryb, owoców morza, różnych potraw mącznych i mięsnych (w tym dziczyzny), runa leśnego i wielu innych.

Na co dzień wielu z nas może spróbować namiastki kuchni skandynawskiej, odwiedzając sklepy i bistra sieci IKEA. Jeśli ktoś natomiast udaje się do Norwegii, Szwecji czy Danii, to może sam doświadczyć szerokiego kulinarnego spectrum związanego z wieloma tradycjami, zarówno lokalnymi, jak i poddanymi wpływami kuchni cudzoziemskiej, zwłaszcza francuskiej i włoskiej, a także azjatyckiej.

Cechą charakterystyczną tej kuchni jest prostota i wytworna skromność, a także zamiłowanie do świeżych i naturalnych produktów, obecność regionalnych i ekologicznych produktów żywnościowych.

Ważna też jest estetyka dekoracji stołu i jadalni,będące częścią skandynawskiego stylu spędzania wolnego czasu – hygge czy lagom, które są bardzo popularne i inspirujące we współczesnym świecie.

17:45 - spotkanie online z Prodziekan ds. kierunku Skandynawistyka oraz czat online z przedstawicielami Działu Rekrutacji WSE.

Link do wydarzenia (jeden dla wszystkich spotkań): https://bit.ly/dzien-otwarty-skandynawistyki-wse

Nie możesz tego przegapić!

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

 

Zapisz się do naszegonewslettera!

Bądź na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami na naszej uczelni.